Typické vlastnosti materiálů

TENA TEX TRADE nabízí svým zákazníkům širokou škálu potahových látek a koženek. Každá z nich má vlastnosti, které zaručují optimální individuální použití.

Všechny materiály se vyrábí s použitím moderních technologií, které zaručující ochranu lidského zdraví a životního prostředí.

Všechny materiály jsou certifikovány, splňují požadavky pro nejnáročnější zákazníky v návaznosti na nařízení REACH, ÖKO-TEX a další.

REACH je nařízení Evropské unie o omezování chemických látek. REACH je založen na zásadě, že výrobci a dovozci přebírají odpovědnost za používané chemické látky. Všichni musí zajistit, že látky, které vyrábí nebo přináší na trh, jsou neškodné.

ÖKO-TEX Standard 100 je mezinárodní testovací a certifikační systém pro textilie, vyráběné pouze ze zdravotně nezávadných materiálů. 

Umělá kůže

Vyrábí se potahováním textilního podkladu (tkanina, pletenina, netkaný materiál) polymerem / tenkou vrstvou plastu. Technika potahování může být pevná, reliéfní nebo porézní. Koženka ošetřená porézní technikou je propustná pro vzduch (eko kůže). Umělá kůže je také známá jako textilní kůže, syntetická kůže nebo koženka.

V současné době je obtížné rozeznat rozdíl mezi umělou kůží a pravou kůží, protože umělá kůže má často strukturu povrchu, který je stejný jako u pravé kůže.

Velkou výhodou koženek je, že se velmi snadno čistí. Odolnost vůči nečistotám dělá z umělé kůže ideální krycí materiál.

Koženka se světlými barvami bude vykazovat vyšší míru zašpinění než tmavé barvy. Nelze se vyhnout cizímu zabarvení např. od polštářů nebo riflových látek s nedostatečnou stálostí barev. Povrch může být náchylný k drobným škrábancům. Určitá míra vyblednutí barev v důsledku působení UV záření je nevyhnutelná především u intenzivních barev. Nelze vyloučit malé rozdíly v barvě a struktuře mezi jednotlivými výrobními šaržemi.

Tkané žakárové látky

Jedná se o vícevrstvé látky vytvořené tkaním více barev nití. Jsou to nejoblíbenější látky. Tento materiál se snadno tvaruje, a proto se dobře hodí na jakýkoliv čalouněný nábytek.

V závislosti na typu použitých vláken, tloušťce příze nebo typu vazby, můžete látku cítit buď jako měkkou a načechranou nebo hustou a plochou.

U tmavých a intenzivních barev může dojít při otěru ke změně barevného pigmentu. Tento potahový materiál může mít sklon k vytváření žmolků v prvních měsících užívání. Toto žmolkování je charakteristické zejména u výrobků s obsahem vlny a nemá vliv na kvalitu látky. U všech tkaných potahových látek se může objevit v průběhu užívání patina a lesklé skvrny. Je třeba dbát na to, aby se zabránilo kontaktu s domácími mazlíčky nebo ostrými předměty jako jsou hračky, spony, šperky, zipy, které mohou poškodit tento materiál vytažením vlákna. Potahové materiály se světlými barvy budou vykazovat vyšší míru zašpiněí než tmavé barvy. Nelze vyloučit cizí zabarvení např. od polštářů nebo riflí s nedostatečnou stálostí barev nebo od povrchové impregnace dřevěných částí čalouněného nábytku. Určitá míra blednutí barev v důsledku působení UV záření je nevyhnutelná především u intenzivních barev. Nelze vyloučit malé rozdíly v barvě a struktuře mezi jednotlivými výrobními šaržemi.

Žinylkové látky

Tyto látky jsou klasifikovány jako žakárové látky. Jsou tkané pomocí žinylkových přízí (příze, při které se spojují a zakrucují dvě nebo více nití dohromady).

Žinylka bude vypadat z každého směru jinak, protože vlákna zachycují světlo odlišně. Tato vlastnost je známá jako odrazový efekt a je jednou z nejvíce jedinečných a vyhledávaných vlastností žinylkových výrobků. Všechny žinylkové látky mají nárazový efekt, kdy se směr vlasu může měnit v závislosti na tělesné hmotnosti, teplu, vlhkosti nebo jiným faktorům. Dotčená oblast může připomínat skvrnu způsobenou tím, jak odráží světlo. Jedná se o typický vzhled a neznamená zhoršení kvality látky. Pravidelné lehké vysávání a přečesávání jemným kartáčem je nutné pro udržení optimálního vzhledu.

Plošně tkané potahové látky mají tendenci v prvních měsících užívání pouštět chloupky, ale to postupem času vymizí. U tmavých a intenzivních barev může dojít při otěru ke změně barevného pigmentu. U všech tkaných potahových látek se může objevit v průběhu užívání patina a lesklé skvrny. Je třeba dbát na to, aby se zabránilo kontaktu s domácími mazlíčky nebo ostrými předměty jako jsou hračky, spony, šperky, zipy, které mohou poškodit tento materiál vytažením vlákna. Potahové materiály se světlými barvy budou vykazovat vyšší míru zašpinění než tmavé barvy. Nelze se vyhnout cizímu zabarvení např. od polštářů nebo riflí s nedostatečnou stálostí barev nebo od povrchové impregnace dřevěných částí čalouněného nábytku. Určitá míra blednutí barev v důsledku působení UV záření je nevyhnutelná především u intenzivních barev. Nelze vyloučit malé rozdíly v barvě a struktuře mezi jednotlivými výrobními šaržemi.

Potahové látky z mikrovláken

Vyznačují se tím, že jsou velmi jemné. Vlákna syntetického původu jsou hustě tkaná. To pomáhá výsledné látce držet tvar s minimálním žmolkováním.

Zároveň jsou velmi měkké, a tedy ideální pro čalounění předmětů, které přicházejí do styku s pokožkou. Tyto vlastnosti poskytují trvale příjemný pocit.

U tmavých a intenzivních barev může dojít při otěru ke změně barevného pigmentu. V průběhu užívání se může objevit patina a lesklé skvrny. Potahové materiály se světlými barvy budou vykazovat vyšší míru znečištění než tmavé barvy. Nelze se vyhnout cizímu zabarvení např. od polštářů nebo riflí s nedostatečnou stálostí barev Určitá míra blednutí barev v důsledku působení UV záření je nevyhnutelná především u intenzivních barev. Nelze vyloučit malé rozdíly v barvě a struktuře mezi jednotlivými výrobními šaržemi.

QUERY_STRINGurl=typicke-vlastnosti