Péče o čalouněný nábytek

Správné podmínky údržby a čištění zaručují trvanlivost a dlouhou životnost nábytku.

 • Nábytek by měl být sestaven podle pokynů, aby se zabránilo jeho poškození a poškrábání. Pohovka by měla být umístěna v suchých a větraných místnostech na tvrdé podlaze. Pokud jste si koupili pohovku s polštáři z nasekané pěny, měli byste je vytvarovat rukama, abyste obnovili jejich originální vzhled, který se může během přepravy ztratit.

 • Nábytek by měl být umístěn mimo radiátory, klimatizační jednotky a cirkulační ventilátory vzduchu, aby se zabránilo náhlé změně teploty a vlhkosti (udržujte vzdálenost minimálně 50 cm).

 • Chraňte pohovku před přímým slunečním zářením, které může způsobit vyblednutí potahové látky.

 • Doporučujeme vám pravidelně měnit polohu sezení, aby docházelo k rovnoměrnému opotřebení pohovky.

 • Neměli byste skákat na čalouněném nábytku, abyste zabránili náhlým otřesům na látce, pružinách, pěně nebo na dřevěných částech.

 • Při přemísťování nábytku z jednoho místa do druhého jej netahejte, ale opatrně přesuňte.

 • Vždy zatáhněte za středovou zvedací části pohovky s lůžkovým mechanismem.

 • Nesedejte na loketní opěrky, protože můžete způsobit jejich deformaci: výplň se může posunout a švy mohou prasknout.

 • Lidé, kteří chovají domácí mazlíčky, by měli dbát na to, že drápky zvířete mohou poškrábat kůži, dřevěné části nebo vytáhnout vlákna z látky. Jejich sliny a pot by mohly mít negativní vliv na kůži.

 • Nepoužívejte na nábytek agresivní kapaliny, které jsou vyrobeny z kyselin nebo velkého množství chloru nebo jiných podobných chemikálií. Také se vyvarujte čistících prostředků obsahujících rozpouštědla (aceton, ředidlo, alkohol atd.).

 • Nábytek by měl být pravidelně vysáván a odvětráván.

 • U veškerého koženého nábytku by měly být používány speciální výrobky pro péči o kůži 2-4krát ročně.

Důležité body

Vlhkost.

Pohovky jsou vyrobeny z dřevěných částí, které jsou citlivé na vlhkost. Mohou se poškodit i ostatní materiály, ze kterých je pohovka vyrobena. Tyto faktory mohou vést k plísním. Doporučené prostředí v místnosti: 45-60 % relativní vlhkosti a 10-25 °C.

Sluneční světlo.

Žádná z látek není chráněna před slunečním zářením nebo halogenovými žárovkami. To znamená, že po nějaké době všechny textilie lehce změní původní barvu a stanou se jasnější. Jedná se o přirozenou reakci látky, a ne o vadu. Zvláště při přímém slunečním záření je vhodné použít žaluzie nebo záclony, které chrání látku před silným blednutím.

Opotřebení nábytku.

Změny na potahovém materiálu jsou výsledkem přirozeného opotřebení (například z důvodu sedění na stejném místě). Používáním nábytku po dlouhou dobu může dojít ke změně odstínu a lesku potahového materiálu. Všechny výrobky z kůže mají tendenci se natáhnout - to je přirozená vlastnost kůže. Po nějaké době se mohou objevit záhyby na látce - ​​je to důsledkem roztažení, ale ne vadou látky.

Rozměry.

Pohovka je vyrobena z měkkých materiálů a nelze ji velmi přesně změřit. Některé malé odchylky (například kvůli přímosti švů) jsou typické pro výrobu čalouněného nábytku.

Správné umístění nábytku.

Ujistěte se, že pohovka stojí na rovném povrchu. Malé nerovnosti na podlaze mohou způsobit vrzání, skřípání nebo změny v konstrukci pohovky. Neumísťujte nábytek příliš blízko ke stěně nebo radiátorům (ústřední topení). Vzdálenost (50 cm) zajišťuje dobrou cirkulaci vzduchu a zabraňuje kůži a dřevěným dílům před smršťováním nebo vysušením.

Plstěné podložky.

Nohy jsou obvykle s plastovou nebo plstěnou podložkou. Pokud váš nábytek stojí na choulostivé podlaze, ujistěte se, že plstěné podložky jsou správně umístěny. Může vznikat nepříjemný zvuk v případě, že jsou nohy špatně podlepené ochrannými vložkami z plsti.

Lesk látky.

Lesk na místech k sezení je typický pro velur a žinylkové látky. Vzhledem k tlaku, hmotnosti a teplu (těla nebo vzduchu) a jiným okolnostem může dojít k ulehnutí vlasu. Odraz světla pak může vytvořit vizi, že je na látce skvrna. Jedná se o typickou vlastnost a nikoli o vadu látky.

Barevná odchylka.

Mohou existovat určité rozdíly mezi barvou vzorku látky a konečnou pohovkou z ní vyrobenou. Díky technologii barvení neexistuje absolutní záruka, že barva látky na pohovce bude dokonale odpovídat barvě vzorku. To se týká potahových látek a přírodní kůže. Je-li to kombinace přírodní kůže a koženky, což se nedoporučuje, nezapomeňte, že po nějaké době budou odstíny výrazně vystupovat.

Oblečení a doplňky.

Džíny, jiné oblečení a předměty vyrobené z barvených látek mohou zanechat viditelné skvrny na látce nebo kožence. Není to chyba látky nebo koženky. Bohužel je velmi těžké odstranit tato místa z látky a pouze čerstvé skvrny můžete odstranit z kůže nebo koženky. Také buďte opatrní při nošení oděvů s ozdobnými prvky (jako jsou nýty) a také s ostrými předměty, které mohou být v kapsách kalhot, protože mohou poškodit látku nebo koženku.

Zápach.

Kůže, gobelíny a dřevo mají specifický zápach. Ostatní materiály mohou mít i několik týdnů neobvyklou vůni. Nejlepší způsob, jak se tomuto pachu vyhnout, je větrání místnosti a čištění nábytku čisticím prostředkem na bázi vody.

Přírodní kůže.

Je velmi důležité vědět, že kůže je přírodní materiál kvůli přirozenému způsobu života zvířete (jizvy, kousnutí hmyzem, zrna, textury a rozdíly měkkosti / tvrdosti), takže tón jednotlivých výrobků se může mírně lišit.

Měkkost nábytku.

Během prvních 3 měsíců používání nábytku se polstrování z polyuretanové pěny zjemňuje, a nakonec se stabilizuje. Je to zcela normální proces. Místo k sezení je poprvé vystaveno působení tlaku, který rozkládá mikrobuňky, z nichž je polyuretan vyroben. Z tohoto důvodu je zcela normální, že jedna část sedačky je měkčí než ta druhá. Tento rozdíl zmizí po prvních třech měsících, pokud pohovku používáte správným způsobem.

Mechanismy.

Kovové mechanismy musí být promazávány každých šest měsíců. U pohovky s lůžkovým mechanismem může docházet během používání k určitým zvukům, který je typický pro kovový mechanismus.

 
QUERY_STRINGurl=pece-o-calouneny-nabytek